Atrakcje w okolicy

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r., kiedy to jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy założyli, w odkupionej od miejscowego gospodarza - Michała Hinca - XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu . Zgromadzili tam typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie, kolekcję haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Obecnie, już ponad 100 – letnie, muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościół, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 45 obiektów z Kaszub i Kociewia - świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Skansen "Parowozownia Kościerzyna"

To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych lat polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu powracają wspomnienia z niezwykle bogatych dziejów kolejnictwa.

Niewątpliwie Skansen "Parowozownia Kościerzyna" jest niezwykle ciekawą atrakcja turystyczną, prezentującą stary tabor i fascynujace dzieje dróg żelaznych w Polsce. Znajdują się tam parowozy, które są ostatnimi z istniejących, jak na przykład PU29-03, czy pamiętający czasy powstania II Rzeczypospolitej, Twl-90. Warto tu również wspomnieć o najstarszym eksponacie, którym jest parowóz OK-1 z 1915 roku. Skansen posiada także nietypowe pojazdy kolejowe. Wśród nich jest wagonik kolejki wysokogórskiej, w czasach swej świetności wspinający się na Kasprowy Wierch. Można też obejrzeć "wąskotorówkę", a także kolejkę, która kiedyś kursowała w berlińskim metrze.

CEPR -Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Najdłuższa Deska Świata

W Muzeum w Szymbarku znajduje się najdłuższa deska na świecie 36,83 m. Jej średnia grubość to 6-7 cm. Waży ponad 1.100 kg ( 1,42 m3). Poprzedni rekord najdłuższej deski świata należał do Austriaków z 1996 roku i wynosił 34,07 m. Kaszubi z Szymbarka pobili ten wyczyn 12 czerwca 2002 roku. Drzewo z jakiego pochodzi to daglezja, miało wysokość ponad 50 m, ważyło 15 ton i umożliwiło pozyskanie kłody o długości ponad 37 m i wadze 9 ton. Kłoda została przetransportowana do Tartaku w Szymbarku, gdzie ponad 300 osób pracowało przy wycięciu rekordowej deski.

Dom Sybiraka

Dom Sybiraka jest darem dla Polaków od zesłańców mieszkających na Syberii, którzy chcieli przez to przypomnieć rodakom w kraju, że na Syberii przez cały czas mieszkają Polacy, marzący o powrocie do kraju. Dom Sybiraka ma około 240 lat. W jego budowie uczestniczyli Polacy - pierwsi zesłańcy od czasów konfederacji barskiej. Jest zbudowany z trzystuletnich bali sosny angarskiej.

Muzeum ciesielnictwa

Eksponowane są tu różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII wieku do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. Znajduje się tu na przykład licząca około 200 lat tokarko - kopiarka do wyrobu szprych do kół wozów jak rownież dentystyczny przyrząd do wiercenia zębów na napęd nożny sprzed 150 lat.

Dom stojący na głowie

Na terenie Centrum znajduje się „dom postawiony na głowie”. Budowla ta w zamyśle jej twórców ma być alegorią współczesnego świata, w którym wszelaki ład, tradycja i system wartości zostały postawione na głowie, wypaczone i wyszydzone.

Zdjęcie atrakcje/cepr_02.jpg
Zdjęcie atrakcje/cepr_03.jpg
Zdjęcie atrakcje/cepr_sybir_01.jpg
Zdjęcie atrakcje/cepr_sybir_02.jpg
Zdjęcie atrakcje/cepr_05.jpg
Zdjęcie atrakcje/cepr_06.jpg
Zdjęcie atrakcje/cepr_07.jpg
Zdjęcie atrakcje/cepr_08.jpg
Zdjęcie atrakcje/cepr_dom_02.jpg
Zdjęcie atrakcje/cepr_dom_03.jpg

Ogród Botaniczny w Gołubiu

Należy do Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych. Ogród powstał w 1971r zajmuje powierzchnię 2,12 hektara. W Ogrodzie Botanicznym uprawianych jest aktualnie 4 tysiące taksonów roślin naczyniowych pochodzących z różnych obszarów Ziemi, w tym około 150 gatunków chronionych. Zbiory roślinne podzielone są na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia.

Rezerwat "Szczyt Wieżyca"

Rezerwat leśny o powierzchni 33,59 hektara utworzony został w 1962 r, w najwyżej położonej części Wzgórz Szymbarskich (328,6 n.p.m.). Z wieży widokowej roztacza się wspaniały widok na centralną część Kaszub, ukazujący rozmaitość krajobrazu polodowcowego z całą mozaiką wzgórz, jezior i lasów.

Akwedukt Fojutowo

Akwedukt w Fojutowie to licząca 72 m szerokości najmasywniejsza tego typu budowla w Polsce, która nawiązuje do idei rzymskich akweduktów. Przez tunel przepływa Czerska Struga, natomiast przęsło łączy wody kanału Brdy, która nawadnia przyległe łąki. Zbudowano go w 1848 r. z kamienia oraz żółtej cegły. Różnica pomiędzy lustrami rzek wynosi ok. 9m.

Kaszuba

Kaszuba to niewielka wieś na skraju Zaborów. Jej niewątpliwą atrakcją jest młyn wodny nad rzeką Zbrzycą oraz dworek rodziny Kossak-Główczewskich, wybudowany w 1912 roku.

Leśno

Leśno położone jest między jeziorami Leśnym Górnym i Dolnym. Jego atrakcje to najstarszy na Pomorzu drewniany kościół z 32 m wieżą - najwyższa drewniana budowla w Polsce, ochodząca z połowy XVII w. oraz ścieżka lichenologiczno-kulturowa utworzono na obszarze pradawnego cmentarzyska Gotów. Na terenie cmentarzyska zobaczyć można zarówno kręgi kamienne, kurhany jak i groby skrzynkowe. Można tu również zabawić się w lichenologa i przyjrzeć się rozmaitości kształtów i barw porostów pokrywających kamienie, korę drzew czy ziemię.

Odry

Odry to mała wieś w gminie Czersk z niewątpliwą atrakcją - rezerwatem "Kręgi kamienne". Na terenie rezerwatu znajdują się pozostałości cmentarzyska plemienia Gotów, na które składa się 10 kręgów, z których najmniejszy ma średnice 15 m, a największy 33 m. Na obwodzie kręgów ustawione są kamienie wystające od 20 do 70 cm ponad powierzchnię ziemi. Liczba ich waha się od 16 do 29 sztuk w jednym kręgu. W środku kręgu ustawiony jest jeden, czasami dwa kamienie. i 30 kurhanów, o średnicy od 8 do 12 m. oraz obszar tzw. cmentarzyska płaskiego.